Co to jest biogram na Instagramie_

Czym jest biogram na Instagramie i jak z niego korzystać?

4.9
(59)

Częścią każdego instagramowego profilu jest biogram, w skrócie nazywany BIO. Służy on przedstawieniu, w krótkiej formie, najważniejszych informacji dotyczących danego konta. Maksymalna ilość dopuszczalnych znaków to 150, dlatego tworzony opis powinien być jak najbardziej zwięzły, a jednocześnie przekazywać wszystkie najistotniejsze informacje. Głównym zadaniem BIO jest zachęcenie potencjalnych obserwatorów do śledzenia danego profilu, dzięki czemu pozostaną oni na bieżąco ze wszystkimi zamieszczanymi tam informacjami.

Biogram na instagramie największe znaczenie odgrywa w przypadku kont firmowych i influencerów prowadzących własne biznesy. W tych przypadkach szczególnie należy zwrócić uwagę by informacje tam zawarte były oryginalne i ukazywały konto z jak najlepszej strony. Potencjalny klient powinien także znaleźć tam informacje na temat tego, czym dana firma się zajmuje.

Ważną cechą BIO jest fakt, iż można w nim umieścić aktywny link prowadzący do konkretnej strony internetowej, np. z proponowanymi produktami czy usługami, można polecić inny profil, a także urozmaicić całość przy pomocy zabawnych emotikon.

O tym co zrobić, aby stworzony biogram był jak najlepszy piszemy w dalszej części artykułu.

Edycja biogramu- jak to zrobić?

Aby stworzyć lub zmienić istniejący już biogram wystarczy w profilu nacisnąć przycisk “edytuj profil”, znajdujący się praktycznie na samym środku ekranu. Aplikacja przeniesie nas wówczas w miejsce, w którym możemy opublikować najważniejsze dla nas informacje- w tym celu należy uzupełnić zakładkę “życiorys”. W przypadku profili prywatnych mogą znaleźć się tam informacje na przykład odnośnie miejsca zamieszkania czy zainteresowań.

Obserwujący na instagramie kup

Jak powinien wyglądać dobry biogram na Instagramie?

O ile w przypadku osób prywatnych, dla których Instagram nie jest źródłem zarobkowania BIO nie jest tak istotny, zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku tych osób, które w mediach społecznościowych pracują. Właśnie dla nich przygotowaliśmy listę porad, które sprawią, że biogram, który powstanie będzie naprawdę wyjątkowy.

Optymalizacja nazwy

Zakładając profil firmowy warto postarać się o to, aby w nazwie znalazły się takie informacje jak imię/ nazwisko, a także status zawodowy. Widoczna powinna być także nazwa firmy aby każdy klient był pewien, że trafił na ten profil, jakiego poszukiwał. Ponieważ Instagram uwzględnia informacje zawarte w polu “nazwa”  w zapytaniach do wyszukiwania dobrze jest pamiętać o stosowaniu słów kluczowych, które mogłyby zostać użyte przez potencjalnych klientów.

Treść podkreślająca umiejętności skierowana do grupy docelowej

Tak samo, jak duże znaczenie ma dokładne określenie czym zajmuje się dany profil lub firma, określić należy także dla jakiej grupy docelowej przeznaczone są dane produkty lub usługi. W ten sposób na profil mają szansę trafić głównie osoby faktycznie zainteresowane, co znacznie zwiększa prawdopodobieństwo pozyskania nowych klientów.

Zastosowanie właściwych słów kluczowych

Pisząc biogram należy skupić się na słownictwie, którego się używa. Zastosowany opis powinien być zwięzły, treściwy i zrozumiały dla każdego czytającego, dlatego też warto zastanowić się co faktycznie zainteresować może potencjalnych odbiorców i komponując opis skupić się przede wszystkim na nich.

Dodawanie linków

Dodawanie linków w BIO to niezwykle ważna kwestia, z której powinno się bezwzględnie korzystać. Znacznie ułatwi to możliwość dotarcia do reklamowanej strony, klienci nie muszą bowiem zapamiętywać adresu ani wpisywać go ręcznie, a jedynie kliknąć w aktywny link, który przeniesie ich bezpośrednio w miejsce, które wskaże autor profilu. Korzyść jest więc obopólna, odwiedzający z całą pewnością także docenią taką możliwość, która jest dla nich po prostu wygodna.

Konieczność zamieszczenia danych do kontaktu

Prócz możliwości kontaktowania się z twórcą za pomocą wiadomości prywatnych, warto wskazać klientom inne kanały, które umożliwią wymianę informacji. Może to by adres e- mail, fanpage na Facebooku czy też po prostu numer telefonu. Informacje takie zamieścić tym bardziej warto, że bezpośrednio w BIO nie zużywają one i tak już mocno ograniczonej liczby znaków, specjalnie przeznaczone do tego miejsce znajduje się bowiem poniżej.

Co zrobić, aby biogram wyróżniał się wśród setek podobnych?

Bycie oryginalnym i kreatywnym to niezwykle ważne kwestie jeśli chodzi o zwrócenie uwagi odbiorcy akurat na nasz biogram. Starając się to osiągnąć warto między innymi:

  • używać emotikon i znaków specjalnych, od których aż roi się w przeglądarkach i internetowych
  • dołączyć oryginalny, opisujący tylko naszą działalność hasztag
  • stosować specjalną, rzadko spotykaną czcionkę
  • zastępować słowa emotikonami, co nie tylko zwraca uwagę odbiorcy, ale pomaga także zaoszczędzić znaki
  • zwiększyć czytelność biogramu poprzez dzielenie ciągu informacji na nowe linijki

Czy ten poradnik był pomocny?

Wybierz gwiazdki, aby ocenić

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba ocen: 59

No votes so far! Be the first to rate this post.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *