Kradzież konta na Instagramie. Jak hackerzy kradną konta_

Kradzież konta na Instagramie. Jak hackerzy kradną konta?

5
(1)

Kradzież konta na Instagramie może spotkać każdego

Pewnie nie raz słyszałeś o tym, że komuś ukradziono konto na Instagramie. Najczęściej dotyczyło to kont znanych osób, gwiazd, celebrytów. “Przecież właśnie tylko takie konta są przedmiotem zainteresowania hakerów”. Jeżeli tak właśnie myślisz, to niestety się mylisz. Coraz częściej zgłoszenia  o kradzieży konta pochodzą od zwykłych osób, które wcale nie mają dużej liczby obserwatorów ani lajków. Ofiarą kradzieży konta może być każdy z nas i zagrożenie to należy traktować poważnie. Jak się okazuje, hakerzy mają pomocników, dzięki którym tak łatwo są w stanie ukraść konto każdego z nas. Kto to jest? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na zadane pytanie oraz dowiedzieć się, jak się zabezpieczyć przed kradzieżą konta, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

W jaki sposób hakerzy kradną nasze konta?

Nie możesz zalogować się na swoje konto? A może coś innego wzbudziło twój niepokój, np. dostałeś powiadomienie na maila o próbie zalogowania się na Twoje konto? Niestety hakerzy mają wiele sprawdzonych sposobów, które pozwalają im ukraść Twoje konto, nie tylko na Instagramie, ale również na innych portalach. Zastanawiasz się, o jakich wspólnikach hakerów wspominaliśmy wcześniej? Tym wspólnikiem jest specjalnie zaprogramowany do tego celu algorytm. To właśnie algorytm analizuje poszczególne konta i szuka tych, które łatwo zaatakować. Jego głównym celem są oczywiście konta, które mają dużo obserwujących i lajków, ale nie tylko. Nawet konto z niewielką ilością lajków może zostać wskazane przez algorytm, jako cel kradzieży.

Jednym z bardziej popularnych typów ataku jest atak phishingowy przy pomocy rozmowy telefonicznej. Haker może do nas zadzwonić i udając administratora serwisu lub pomoc techniczną będzie nas przekonywał do podania wrażliwych danych, jak np. hasła do naszego konta.

Inną formą ataku jest phishing przy pomocy maila. Odpowiednio przygotowany przez hakera mail trafia do naszej skrzynki. W jego treści znajdziemy informację o konieczności zalogowania się na Instagrama oraz link, który nas przekierowuje na stronę do logowania. Oczywiście nie jest to prawdziwa strona Instagrama, a sfałszowana. Wygląda ona praktycznie tak samo jak oryginalna, więc większość osób nie jest w stanie zauważyć różnicy. Wpisując na tej stronie swój login i hasło udostępniamy je hakerom. A biorąc pod uwagę fakt, że bardzo często mamy ustawione takie samo hasło do wielu kont, to haker w jednej sekundzie uzyskuje dostęp do wielu z nich. Jeżeli haker okaże się profesjonalistą w swoim fachu, to niestety odzyskanie tych wszystkich kont jest praktycznie niemożliwe.

Innym sposobem dostępu hakera do naszego konta są różnego rodzaju aplikacje, których każdy z nas ma wiele na swoim telefonie. Nieautoryzowane aplikacje służące głównie do zdobywania obserwatorów i lajków dają dostęp hakerom do naszego konta.

A dlaczego właściwie hakerzy kradną nasze konta? Pewnie wielu z was zadało już sobie to pytanie.

Kup lajki na instagram

Dlaczego ktoś chce  ukraść czyjeś konto na Instagramie?

Istnieje kilka powodów, dla których ktoś chce ukraść nasze konto na Instagramie. Po pierwsze, haker może chcieć sprzedać Twoje konto komuś innemu, kto dzięki temu nie będzie musiał zbierać obserwujących od zera, bo skorzysta z tych, których Ty zebrałeś. Po drugie,dzięki kradzieży Twojego konta haker pozyska wiele informacji o Tobie i Twoich obserwatorach, które potem może sprzedawać komuś innemu. Po trzecie, haker chce w ten sposób wyłudzić od Ciebie pieniądze i zaproponuje Ci, że odda Ci dostęp do Twojego konta, jeśli mu za to zapłacisz. Ostatnim powodem może być również chęć wykorzystania naszych zdjęć na różnego rodzaju portalach, od społecznościowych po pornograficzne.

W jaki sposób zabezpieczyć się przed kradzieżą konta?

W większości przypadków kradzieży konta winna jest głupota i lenistwo użytkowników. Dlaczego? Prawda jest taka, że istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą nam skutecznie zabezpieczyć swoje konto przez kradzieżą. Mimo to wielu z nas z nich nie korzysta, bo różnego rodzaju weryfikacje zabierają nam czas i uważamy je za niepotrzebne. A jednak te kilka dodatkowych minut może skutecznie zabezpieczyć nas przed kradzieżą. Jeżeli dojdzie do kradzieży, wtedy najczęściej żałujemy podjętej wcześniej decyzji, ale jest już niestety za późno i nic więcej nie możemy zrobić. W naszym artykule zaprezentujemy wam kilka sposobów na zabezpieczenie swojego konta.

Najważniejszym sposobem na zabezpieczenie swojego konta jest zachowanie ostrożności. Tak ja wspomnieliśmy wcześniej, kradzież konta jest często wynikiem naszej nieuwagi, podawania wrażliwych danych czy też klikania w niesprawdzone linki. W jaki sposób możemy zachowywać ostrożność? Poniżej przedstawiamy kilka możliwości:

 – zawsze weryfikuj stronę na której wpisujesz swoje dane, sprawdź czy jej adres jest wiarygodny i czy nic nie wzbudza twoich podejrzeń,

 – nie przekazuj nikomu swoich danych, a w szczególności hasła do konta;

 – nie instaluj na swoim telefonie, tablecie, komputerze aplikacji, które nie są autoryzowane i mogą się okazać furtką dla hakerów do przejęcia Twoich danych;

 – instaluj jedynie aplikacji ze sprawdzonych źródeł.

Jakie są inne sposoby na zabezpieczenie swojego konta przed oszustami?

Innym sposobem na zabezpieczenie swojego konta jest ustawienie silnego hasła, najlepiej składającego się z różnego typu zestawień liczb i liter, a także innych znaków. Jeżeli ustawimy sobie hasło składające się jedynie np. z 5 znaków, to nasze konto może okazać się łatwym łupem dla oszustów. Warto również pamiętać o regularnej zmianie haseł. Co więcej, jeśli już nie korzystasz z danej aplikacji, to koniecznie się wyloguj. Nie zapisuj swojego hasła w przeglądarce. Wpisywanie hasła za każdym razem może ci się wydawać męczące, ale prawda jest taka, że to są dosłownie sekundy, a to właśnie one mogą zadecydować o tym, czy Twoje konto pozostanie Twoją własnością, czy też ktoś inny je przejmie. Jeśli natomiast obawiasz się, że nie dasz rady zapamiętać tych wszystkich haseł, to istnieją aplikacje, które mogą Ci w tym pomóc. Weź tylko pod uwagę, że większe bazy danych również mogą paść ofiarą ataku hakerów.

Kolejnym sposobem pozwalającym na zabezpieczenie konta może być również uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Brzmi skomplikowanie, ale wcale takie nie jest. Poniżej zamieszczamy krótką instrukcję jak je włączyć.

1. Wejdź w Ustawienia.
2. Następnie przejdź do Zabezpieczeń.
3. Wybierz uwierzytelnianie dwuskładnikowe.
4. Przesuń palcem w prawo suwak, dzięki czemu aktywujesz pobraną wcześniej aplikację. Inną alternatywą jest opcja SMS. Otrzymasz wówczas wiadomość na telefon, w której otrzymasz kod do aktywowania funkcji zabezpieczenia i który należy wpisać, aby aktywować uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Kody służące do próby odzyskania konta należy zapisać w bezpiecznym miejscu na wypadek utraty telefonu. Kod pozwoli na wycofanie wszelkich możliwych dostępów różnym aplikacjom do Twojego konta.
5. Korzystaj ze wszelkich rodzajów zabezpieczeń.

Czy policja może nam pomóc w odzyskaniu ukradzionego konta na Instagramie?

Coś się stało z Twoim kontem? Wielokrotnie próbujesz się zalogować bez żadnego efektu? Po jakimś czasie zauważasz, że Twoje konto nie należy już do Ciebie i ma nie tylko inne zdjęcia, jak i nazwę? Niestety policja nie może przyjechać na Instagram i aresztować oszusta. W tej sytuacji najważniejsze co możesz zrobić, to zachować spokój. Tylko on może Cię uratować. Owszem, łatwo mówić, dopóki sytuacja nas nie dotyczy. Mimo to, zanim wpadniesz w panikę i spędzisz długie godziny na płaczu i przeklinaniu na zmianę, to spróbuj wykonać następujące czynności.

1. Spróbuj się zalogować z różnych kont. Jeżeli któraś próba zakończy się sukcesem, to nie czekaj, tylko natychmiast zmień hasło i skorzystaj z dodatkowych możliwych zabezpieczeń.

2. Jeśli nie udało Ci się zalogować, to po prostu zresetuj hasło. Spróbuj również zalogować się z różnych urządzeń.

3. Sprawdź pocztę, przeszukaj maile w koszu i sprawdź, jakie maile od Instagrama dostawałeś w ostatnim czasie. Może uda się znaleźć jakąś wiadomość, z którą nie miałeś nic wspólnego.

W jaki sposób zgłosić kradzież konta bezpośrednio na Instagramie?

Jeżeli w dalszym ciągu nie możesz się zalogować, to spróbuj odnaleźć swoje konto na Instagramie. Jeżeli zauważysz, że nazwa konta lub zdjęcia zostały zmienione, to przekieruj sprawę tutaj.

Koniecznie daj znać swojej rodzinie, przyjaciołom i znajomym o kradzieży Twojego konta, żeby nie stali się oni kolejnymi ofiarami hakera.

Jeżeli w dalszym ciągu nie udało Ci się zalogować i zgłosiłeś już problem do Instagrama, to pozostaje Ci czekać na odpowiedź. Ale czy to jedyna rzecz, którą możesz robić? Wyobraź sobie, że jesteś detektywem i zamiast siedzieć i czekać, po prostu działasz. Jak? Możesz np. obserwować skradzione konto i tworzyć dokumentację poprzez robienie screenów. Dokumentacja może się później okazać przydatna później.

Bezpieczeństwo w życiu jest bardzo ważne w każdej sytuacji i to nie tylko w życiu prywatnym w domu, na ulicy czy w pracy. Biorąc pod uwagę postęp technologii i powstanie wielu portali społecznościowych, każdy z nas posiada również drugie życie, życie wirtualne, w którym również powinniśmy zatroszczyć się o swoje bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo naszych bliskich. Nie bójmy się korzystać z pomocy oraz z dodatkowych zabezpieczeń kont. Nie myślmy, że ten problem na pewno nas nie dotyczy, bo nie jesteśmy sławni.

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, ofiarą hakerów może być każdy z nas. Nie ma żadnych wyjątków. Dlatego musimy być czujni i zrobić wszystko, co w naszej mocy, żeby uniknąć niebezpieczeństwa.

Czy ten poradnik był pomocny?

Wybierz gwiazdki, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *